Menu
header photo

Vector EPro8 Challenge

Select Event

Year 5-6 - Cornwall Park School - 01 September 2017 
Year 7-8 - Cornwall Park School - 31 August 2017 
Year 9 - Grand Final - Kelston Boys' High School - 31 August 2017 
Year 10 - Grand Final - Kelston Boys' High School - 30 August 2017 
Year 5-6 - Pukekohe Intermediate - 25 August 2017 
Year 7-8 - Pukekohe Intermediate - 24 August 2017 
Year 9 - Northcote College - 17 August 2017 
Year 10 - Northcote College - 16 August 2017 
Year 9 - Kelston Boys' High School - 11 August 2017 
Year 10 - Kelston Boys' High School - 10 August 2017 
Year 9 - St Peter's College - 09 August 2017 
Year 10 - St Peter's College - 09 August 2017 
Year 5-6 - Mount Albert Primary School - 03 August 2017 
Year 5-6 - Mount Albert Primary School - 02 August 2017 
Year 9 - Rosehill College - 28 July 2017 
Year 10 - Rosehill College - 27 July 2017 
Year 10 - Papatoetoe High School - 26 July 2017 
Year 9 - Papatoetoe High School - 26 July 2017 

Year 5-6 - Cornwall Park School - 01 September 2017

Rank Team Name School
1 Children of Tech Victoria Avenue School
2 Saint Kentigern Boys 1 Saint Kentigern Boys' School
3 Tech Storm Victoria Avenue School
4 CPDS Create Cornwall Park School
5 The Idea Factory Remuera Primary School
6 The Lever Pullers Cornwall Park School
7 Nanodragons Victoria Avenue School
8 The Thought Club Remuera Primary School
9 The Electromagnets Victoria Avenue School
10 Mangere East Primary 1 Mangere East Primary School
10 Royal Oak Primary 2 Royal Oak School
10 Royal Oak Primary 1 Royal Oak School

Year 7-8 - Cornwall Park School - 31 August 2017

Rank Team Name School
1 Auckland Normal Intermediate 2 Auckland Normal Intermediate
2 Auckland Normal Intermediate 3 Auckland Normal Intermediate
3 The Royal Lads Kings School
4 Saint Kentigern Boys 2 Saint Kentigern Boys' School
4 Saint Kentigern Boys 1 Saint Kentigern Boys' School
6 The Atomic Bombs St Mary's College (St Mary's Bay)
7 Auckland Normal Intermediate 1 Auckland Normal Intermediate
8 The Electrons St Mary's College (St Mary's Bay)
8 Confortare St Paul's College
10 King's Sparks Kings School
11 Auckland Normal Intermediate 4 Auckland Normal Intermediate
12 Esto Vir St Paul's College

Year 9 - Grand Final - Kelston Boys' High School - 31 August 2017

Rank Team Name School
1 ACG Parnell College Yr 9 Team ACG Parnell College
1 High Voltage St Peter's College
3 Whanga 9 Whangaparaoa College
4 Pakuranga College Yr 9 Team Pakuranga College
5 Mechanical Birds Green Bay High School
5 SKC Aerospace Saint Kentigern College
7 MuTech De La Salle College
8 STEAM Bun Westlake Girls' High School
9 Chymera McAuley High School
10 Schmecka Swans Westlake Girls' High School
10 Nite nite Mission Heights Junior College
12 The Jokers Mission Heights Junior College

Year 10 - Grand Final - Kelston Boys' High School - 30 August 2017

Rank Team Name School
1 BC Birkenhead College
2 Mount Albert Grammar School Yr 10 Team 4 Mt Albert Grammar School
3 E-Bros Mission Heights Junior College
4 Henderson High School Yr 10 Team Henderson High School
4 Pakuranga College Yr 10 Team Pakuranga College
6 No Pressure Selwyn College
7 Protons De La Salle College
8 Kaipara Kaipara College
9 Northcote College Yr 10 Team 1 Northcote College
9 Dark Matta Green Bay High School
11 Kelston Kaiwhakataetae Kelston Boys' High School
12 Team Ace! McAuley High School

Year 5-6 - Pukekohe Intermediate - 25 August 2017

Rank Team Name School
1 High Voltage St Joseph's School (Pukekohe)
2 The Terminators Glenbrook School
3 Aka Aka 1 Aka Aka School
4 Initiator Generators St Joseph's School (Pukekohe)
5 Waiuku Primary 2 Waiuku Primary School
6 Aka Aka 2 Aka Aka School
7 Waiuku Primary 1 Waiuku Primary School
8 The Champions Glenbrook School
9 Wasps Waiau Pa School
10 Tuakau Taniwhas Tuakau School
11 Ramarama Rebels Ramarama School
12 Scallops Waiau Pa School

Year 7-8 - Pukekohe Intermediate - 24 August 2017

Rank Team Name School
1 The Better Bombay Brainiacs Bombay School
2 Bombay Wildcards Bombay School
2 Bombay Brainiacs Bombay School
4 TKC 7 Tuakau College
5 The Creators St Joseph's School (Pukekohe)
6 Aka Aka 2 Aka Aka School
7 The Inventors St Joseph's School (Pukekohe)
8 Aka Aka 1 Aka Aka School
9 Dynamic Developers Waiau Pa School
10 TKC 8 Tuakau College
10 Problematic Four Waiau Pa School
12 Awhitu District 1 Awhitu District School

Year 9 - Northcote College - 17 August 2017

Rank Team Name School
1 Schmecka Swans Westlake Girls' High School
2 STEAM Bun Westlake Girls' High School
3 Whanga 9 Whangaparaoa College
3 Smigger Me Swagger Swans Westlake Girls' High School
5 Northcote College Yr 9 Team 1 Northcote College
6 Year 9steins Albany Junior High School
7 Maveriks Westlake Girls' High School
7 Fire breathing rubber duckies Albany Junior High School
9 CICS City Impact Church School
10 Northcote College Yr 9 Team 2 Northcote College

Year 10 - Northcote College - 16 August 2017

Rank Team Name School
1 BC Birkenhead College
1 Kaipara Kaipara College
3 Jolly Farm City Impact Church School
3 Northcote College Yr 10 Team 1 Northcote College
5 GAMA Carmel College
6 Pickle Carmel College
7 Lama Duck City Impact Church School
8 AWPERS Albany Junior High School
9 CLUETT Albany Junior High School

Year 9 - Kelston Boys' High School - 11 August 2017

Rank Team Name School
1 ACG Parnell College Yr 9 Team ACG Parnell College
2 Mechanical Birds Green Bay High School
3 Lizard Wizards Green Bay High School
4 Kelston Wairua Kelston Boys' High School
5 Brainiacs Green Bay High School
6 Henderson High School Yr 9 Team 1 Henderson High School
7 Henderson High School Yr 9 Team 2 Henderson High School
8 Spec Savers Green Bay High School

Year 10 - Kelston Boys' High School - 10 August 2017

Rank Team Name School
1 Dark Matta Green Bay High School
2 Mount Albert Grammar School Yr 10 Team 4 Mt Albert Grammar School
3 Henderson High School Yr 10 Team Henderson High School
3 Mount Albert Grammar School Yr 10 Team 3 Mt Albert Grammar School
3 Kelston Kaiwhakataetae Kelston Boys' High School
6 Henderson High School Yr 10 Team 2 Henderson High School
7 Teem Won Green Bay High School
8 Henderson High School Yr 10 Team 1 Henderson High School
9 Mount Albert Grammar School Yr 10 Team 2 Mt Albert Grammar School
10 Mighty Morphine Green Bay High School
11 Mount Albert Grammar School Yr 10 Team 1 Mt Albert Grammar School

Year 9 - St Peter's College - 09 August 2017

Rank Team Name School
1 High Voltage St Peter's College
2 SKC Structural Saint Kentigern College
2 SKC Aerospace Saint Kentigern College
4 One Tree Hill College Yr 9 Team 1 One Tree Hill College
5 Oh no! Selwyn College
6 Super-Glued Kings College

Year 10 - St Peter's College - 09 August 2017

Rank Team Name School
1 No Pressure Selwyn College
2 Homage Kings College
3 One Tree Hill College Yr 10 Team 1 One Tree Hill College
4 ACG Parnell College Yr 10 Team 1 ACG Parnell College

Year 5-6 - Mount Albert Primary School - 03 August 2017

Rank Team Name School
1 Epsom Normal Primary 4 Epsom Normal School
2 Epsom Normal Primary 2 Epsom Normal School
3 Epsom Normal Primary 1 Epsom Normal School
4 GSS Sparks Good Shepherd School
5 Techno Alfa Mount Albert Primary School
5 Uniclaws Kadimah School
7 Teamy McTeamface St Mary's School (Ellerslie)
8 GSS Dream Team Good Shepherd School
9 Cyborg Unicorns Mount Albert Primary School
9 Technological Terminators Kadimah School
11 Technlogics Mount Albert Primary School
12 Epsom Normal Primary 3 Epsom Normal School

Year 5-6 - Mount Albert Primary School - 02 August 2017

Rank Team Name School
1 Waterview Blue Waterview School
1 Waterview Green Waterview School
3 Waterview Yellow Waterview School
4 Mua I Malae Richmond Road School
4 L'Archipel Richmond Road School
6 Technological Terror Mount Albert Primary School
6 Aotecoroa Mount Albert Primary School
6 Waterview Red Waterview School
6 Te Whānau Whāriki Richmond Road School
10 Tech Phoenix's Mount Albert Primary School
11 Ritimana Hub Richmond Road School

Year 9 - Rosehill College - 28 July 2017

Rank Team Name School
1 Pakuranga College Yr 9 Team Pakuranga College
2 The Jokers Mission Heights Junior College
3 Nite nite Mission Heights Junior College
4 Papakura HighSchool Yr 9 Team 1 Papakura High School
5 Phoenix Mission Heights Junior College
5 Rosehill Rabbits Rosehill College
7 TKC 9 2 Tuakau College
8 TKC 9 1 Tuakau College
8 James Cook High School Yr 9 Team 1 James Cook High School
10 James Cook High School Yr 9 Team 3 James Cook High School
11 James Cook High School Yr 9 Team 2 James Cook High School

Year 10 - Rosehill College - 27 July 2017

Rank Team Name School
1 Pakuranga College Yr 10 Team Pakuranga College
2 E-Bros Mission Heights Junior College
3 Beliebers Mission Heights Junior College
3 TKC 10 Tuakau College
5 James Cook High School Yr 10 Team 2 James Cook High School
6 James Cook High School Yr 10 Team 1 James Cook High School
6 Papakura HighSchool Yr 10 Team 1 Papakura High School
8 James Cook High School Yr 10 Team 3 James Cook High School

Year 10 - Papatoetoe High School - 26 July 2017

Rank Team Name School
1 Protons De La Salle College
2 Team Ace! McAuley High School
3 Cranium Krusherz McAuley High School
3 Kia Papatoetoe High School
3 SolTech De La Salle College
6 Tui Papatoetoe High School

Year 9 - Papatoetoe High School - 26 July 2017

Rank Team Name School
1 MuTech De La Salle College
2 Chymera McAuley High School
3 Kiwi Papatoetoe High School
4 Nexus De La Salle College
5 Pukeko Papatoetoe High School
6 Burgerritos McAuley High School